NIECH ŻYJE CHRYSTUS KRÓL            KRÓLUJ NAM CHRYSTE            PANIE JEZU BĄDŹ PANEM MOJEGO ŻYCIA

 
 • 13.jpg
 • 7.jpg
 • 11.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 6.jpg
 • 8.jpg
 • 10.jpg
 • 1.jpg
 • 12.jpg
 • 9.jpg

Choruje ktoś wśród was?

Kilka słów o sakramencie chorych ...

Choroba potrafi przyjść nagle i niespodziewanie. Potrafi zabrać zdrowie, niosąc ze sobą cierpienie, ból, kalectwo. Wraz z pojawieniem się choroby bywa, że nagle znikają koledzy, przyjaciele, a zdarza się, że i rodzina. Ale Jezus i w najgorszych sytuacjach nie chce byśmy pozostawali sami, On daje nam siebie, chociażby w Sakramencie Chorych. Należałoby się zapytać czy chorzy chcą z tego sakramentu korzystać?

Jeden z kapłanów opiekując się małym szpitalem liczącym 150 lóżek, w ciągu czterech dni posługiwania w szpitalu rozdał jedynie 35 Komunii świętych chorym, dlaczego tak mało? Oto niektóre z powodów usprawiedliwień:

 • Niech się ksiądz odsunie, bo mi ksiądz zasłania telewizor: akurat leci "Dziennik Telewizyjny", a ja muszę być na bieżąco.
 • Mnie dopiero tutaj przyjęli, ja się jeszcze nie orientuję. Może kiedyś.
 • Właśnie dostałem zastrzyk i źle się czuję.
 • A ja już jutro wychodzę, więc nie potrzeba.
 • A ja się nie mam z czego spowiadać i 25 lat nie byłem do spowiedzi ...

A rodzina zanim pomóc swoim najbliższym i wezwać kapłana z posługą, wtedy załatwia sprawy z lekarzami, ukrywa prawdę, przynosi zakupy i wmawia choremu: "Nie martw się, wszystko będzie jak najlepiej".

Nie bójmy się wzywać kapłana do chorego! Dlaczego większość z chorych nie odchodzi na drugą stronę życia przygotowanym jak należy?

Pomóżmy im, jak najlepiej przygotować się na rozstanie z tym światem i umożliwiajmy wejście do tego gdzie nie ma już łez i bólu, do nieba! W kilku punktach zobacz jak umożliwić choremu ulgę w cierpieniu:

 1. Chory ma prawo wiedzieć, jaka jest jego sytuacja w chorobie. Nie można go traktować na równi z człowiekiem zdrowym w pełni sił. Często wpływ choroby czy lekarstw, ból, samotność uniemożliwia mu samodzielne podjecie decyzji, dlatego pomóż mu!
 2. Choremu należy mówić prawdę w należny sposób i w odpowiednim czasie. Nie pozwól mu pozostawić wszystkiego na ostatni moment! Pomóż mu uporządkować jego sprawy te ziemskie i duchowe. Często to rodzina posiada ten cenny klucz jak dotrzeć do duszy chorego, nie uczyni tego lekarz, pielęgniarka czy ksiądz, pomóc mu może tylko rodzina i najbliżsi.
 3. Kiedy wezwać księdza?

Sakrament chorych to nie sakrament dla zmarłych, dlatego wezwij księdza na życzenie chorego, w razie niebezpieczeństwa śmierci, wypadku, ale także perspektywa poważnej operacji czy zabiegu.

Co powinien wiedzieć ksiądz zanim przyjdzie do chorego?
Jaki jest stan zdrowia chorego, zarówno ten psychiczny jak i fizyczny, czy chory może przyjąć Komunię świętą. Ważne jest czy to sam chory prosił o wezwanie księdza. Rodzina może powiedzieć księdzu o tym jak w ostatnim czasie wyglądało życie religijne chorego.

Jak przygotować pokój na przyjęcie księdza w domu chorego?
Jeżeli jest to możliwe przygotuj stół z krzyżem, zapalonymi świecami, wodą święconą i kropidłem. Można przygotować troszeczkę waty lub kawałek czerstwego chleba, po to, by kapłan mógł wytrzeć sobie ręce, gdy namaści chorego olejem (później z szacunku do świętych rzeczy należy je spalić) Można także przygotować szklankę wody z łyżeczką w razie gdyby chory miał problemy z połknięciem Komunii świętej. Gdy chory ma słaby słuch należy zapewnić mu dogodne miejsce ku temu, aby mógł się swobodnie wyspowiadać w razie potrzeby.

Na co chciałby liczyć ksiądz udając się do chorego?
Podaj księdzu dokładny adres, w razie potrzeby zapytaj kapłana czy ma jak dojechać do chorego. Byłoby dobrze gdyby ktoś z rodziny mógł towarzyszyć kapłanowi dla bezpieczeństwa w drodze (szczególnie w nocy) modląc się w ciszy idąc do chorego. Oczekuj na kapłana przy drzwiach z płonącą świecą w ręku. Rodzina powinna uczestniczyć w sprawowaniu sakramentów wraz z księdzem (wychodzimy tylko na czas spowiedzi świętej).

Jak zachować się widząc kapłana niosącego Najświętszy Sakrament do chorego?
W razie możliwości uklęknąć, przystanąć, schylić głowę, zdjąć czapkę (mężczyźni), podjąć modlitwę za chorego, do którego zmierza kapłan. Chrześcijanin powinien także zanosić modlitwę za chorego słysząc sygnał karetki pogotowia.

Odwiedziny z posługą sakramentalną u chorych w naszej parafii odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

W nagłych przypadkach o posługę sakramentalną wobec chorych można prosić o każdej porze dnia i nocy kontaktując się z księdzem proboszczem!

Godziny

MSZE ŚWIĘTE:

PNIEWO
Niedziela - 08:00 i 12:00
Poniedziałek - 17:00
Środa, piątek - 17:00
Sobota - DPS - 15:30

KRAJNIK
Niedziela - 09:10
Czwartek - 18:00

STEKLNO
Niedziela - 10:30
Wtorek - 18:00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA:
Przed każdym nabożeństwem.

BIURO PARAFIALNE:
Środa i piątek - po Mszy św.

POSŁUGA SAKRAMENTALNA U CHORYCH:
Każda pierwsza sobota miesiąca

Wyszukiwarka

Polecamy