NIECH ŻYJE CHRYSTUS KRÓL            KRÓLUJ NAM CHRYSTE            PANIE JEZU BĄDŹ PANEM MOJEGO ŻYCIA

 
 • 10.jpg
 • 3.jpg
 • 13.jpg
 • 9.jpg
 • 7.jpg
 • 5.jpg
 • 12.jpg
 • 2.jpg
 • 1.jpg
 • 8.jpg
 • 6.jpg
 • 11.jpg
 • 4.jpg

PRZYGOTOWANIE STOŁU WIGILIJNEGO

W wigilię przeżywamy wiele znaków, które nagromadziła wiara i tradycja naszych ojców, dlatego wieczerza wigilijna ma charakter bardzo uroczysty i rodzinny.

Rodzina zgromadzona przy stole wigilijnym jest małym „domowym Kościołem", dlatego stół przykrywa się białym obrusem, stawia się świece, aby był podobny do ołtarza, dlatego pod obrusem kładzie się sianko i na nim opłatek owinięty w serwetę, jakby był Dzieciątkiem owiniętym w pieluszki i położonym w żłobie. Wolne miejsce zostawiamy przy stole dla oczekiwanego Gościa, który przyjdzie tej nocy do naszego domu.

WIECZERZA WIGILIJNA

Wieczerzę rozpoczynamy, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Ojciec rodziny lub ktoś inny zapala największą świece jaka jest, która jest symbolem Chrystusa. Następnie wypowiada słowa:

„OTO ŚWIATŁO CHRYSTUSA" – wszyscy odpowiadają:

„BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI"

teraz śpiewamy kolędę: „Wśród nocnej ciszy..."

następnie ktoś z uczestników, najlepiej Matka, czyta urywek z Ewangelii:

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza...

„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie".

PO ODCZYTANIU EWANGELII, OJCIEC ALBO MATKA RODZINY MÓWI:

„Zanim weźmiemy opłatek i połamiemy się ze sobą, obejmijmy modlitwą wszystkich, których chcemy dziś wspominać i być z nimi w jedności: „OJCZE NASZ... ZDROWAŚ MARYJO... POD TWOJĄ OBRONĘ... i za zmarłych: „WIECZNE ODPOCZYWANIE..."

OJCIEC, MATKA RODZINY BIERZE OPŁATEK I WYJAŚNIA:

„Opłatek przypomina nam chleb, który daje nam Chrystus na pokarm. Chlebem tym jest Komunia Święta, Ciało Pańskie. „Dzielę się z tobą opłatkiem" to znaczy mówię: że cię kocham, że chcemy sobie pomagać i wzajemnie sobie służyć. W tym duchu składamy sobie życzenia płynące z głębi serca..."

Po wieczerzy śpiewamy kolędy przygotowując się na Mszę św. zwaną Pasterską, na spotkanie przy żłóbku całej Wspólnoty Parafialnej...

Życzenia

Na te radosne Święta Bożego Narodzenia i z okazji Nowego Roku, przybywam do Waszego domu z białym opłatkiem i najlepszymi życzeniami. Życzę Wam przede wszystkim Życia Bożego i Łaski zbawienia wiecznego które przynosi nam Pan Jezus oraz wszelkiej pomyślności na każdy dzień, dobrego zdrowia i obfitego Bożego błogosławieństwa na najdłuższe lata życia.

„Szczęść  Boże"

Ks.  Proboszcz

Polecamy